Käesalu Mõis

Loodusega samas rütmis

Mõisa ümbritseb park, mille floora ja fauna pakub kodu, toitu, peidupaika ning Sinule silmailu!

Käesalu küla kohta leiab ajalooürikutest märkeid juba 1624 aastast, ning esimene mõisa härrandlikuma hoone rajamist alustati ilmselt juba 1648 .

Mõisa härrastemaja ning mõis kui majandusüksus Käesalus oli kindlasti juba enne aastat 1686. Mõisal on olnud mitmeid omanikke ja elanikke, küll pärimiste, rendilepingute kui ka ostu-müügi lepingute alusel kuid praeguse peahoone  säilinud  arhitektuuri tellis peale 1759 aastat Karl Gottlieb v. Gernet

K. Gtl. v. Gernet andis mõisa omandiõigused  oma vanuselt teisele täiskasvanuks saanud pojale, leitnant Christian Wilhelmile 1775, kes rajas siia tähelepnuväärse prantsuse stiilis pargiosa. Pargi astmelise osa kujunduse üldiseks eeskujuks võeti  Viinis asuvate Belvedere ülemise ja alumise lossi vaheline park. Käesalus on selle pargiosa astmeline struktuur säilinud tänini.

Mõisakeskus asus samal kohal juba XVII sajandi viimastel kümnenditel. Tänapäeval on ca 75 hektari suurune mõisamaa osa koos suurema osa hoonetega eraomandis.  

Toredaid fakte

Numbrimaagia

aastat esmamainimisest
0
perekonda
0
liblikat
0

Kunstikeskuse ruumideks on mõisa südamikku rajatud ajastutruu ja mõisa arhitektuuriga haakuv oranžerii

Ajalooline projekt

Oranžerii projekti aluseks on võetud tuntuima Eesti klassitsismiaja arhitekti J. W. Krause projekt. J. W. Krause projekteeris muuhulgas Tartu Ülikooli peahoone ning meie oranžerii projekti aluseks sai Tartu Ülikooli botaanikaaiale 1805. aastal joonestatud projekt. Originaalehitis ei ole säilinud. Vaatamata vormi populaarsusele nii Euroopas kui Eestis ühtki analoogilist ehitist meil säilinud ei ole.

Käesalu Mõisa park

Mõisa park pakub võimalust romantilisteks jalutuskäikudeks ja piknikus looduse keskel. Pargist leiad loodusliku lilleniidu, kohaliku ´Belvedere´, salajasi jalutusradu ja väge andvaid peatuspaiku. Võta aega, et nautida siinset loodust, linnulaulu, ning lihtsalt olemise rõõmu. Unistame, et peagi saab pargis olema veel rohkem kauneid paviljone ja peidupaiku, kuid juba täna võib olemasolev floora ja fauna inspireerida ka Sind haarama pintsli või pliiatsi või fotoaparaadi järele!
Pargi külastuse reeglid ja ohud on siin lingli

Mõisa peamaja, tall ja ait ootavad kannatlikult korrastamist. Nende vanad müürid kõnelevad mineviku hiilgusest, oodates uut elu ja tulevikku.

Käesalu mõisa ajaloo, omanike jm kohta loe siit lingilt:

etEesti